Inflationsbilden är samtidigt splittrad. I Europa drivs den övergripande inflationen i stor utsträckning av energipriser, medan den underliggande prisutvecklingen är mer dämpad. I USA har ekonomin fortsatt att utvecklas starkt, samtidigt som inflationen visat sig mer seglivad än väntat.
I förra månadsbrevet skrev vi om osäkerheten kring vad som driver uppgången i de längre marknadsräntorna. September gav ett tydligare svar. Den amerikanska tioårsräntan passerade 5,3 procent för första gången sedan 2002 och investerarnas fokus riktas alltmer mot långsiktiga faktorer som växande investeringsbehov, stora budgetunderskott och högre skuldnivåer. Energipriserna har fungerat som katalysator, men mycket talar för att en betydande del av uppgången är strukturell snarare än tillfällig. Det innebär att de längre räntorna inte nödvändigtvis följer med ned om det geopolitiska läget förbättras, och att ränteläget kan förbli högre.
Aktiemarknaden speglade samma tema under månaden. På indexnivå var rörelserna relativt begränsade, men under ytan var utvecklingen betydligt svagare än vad de breda indexen antyder. Ett fåtal stora AI-relaterade tillväxtbolag fortsatte att bära en stor del av avkastningen. Marknadsbredden försämrades dock tydligt under månaden vilket även bekräftas av flera sentimentindikatorer. Räntekänsliga sektorer som fastigheter fortsatte att möta motvind och obligationsmarknaden gav begränsat skydd.
Sammantaget signalerar marknaden en miljö där räntorna sannolikt förblir högre än investerare vant sig vid, drivna av krafter som är mer långsiktiga än den aktuella konjunkturen. Bolag med stark och uthållig vinsttillväxt fortsätter att premieras medan tillgångar med långa kassaflöden är mer känsliga för högre avkastningskrav. Att aktier och obligationer haft svårt att leverera samtidigt påminner om att traditionell diversifiering fungerar sämre när inflation och räntor står i fokus. Alternativa tillgångsslag fyller därför en viktig funktion i portföljen och vi ser fortsatt skäl till ett selektivt och balanserat förhållningssätt till risk.
Olle Gustafsson, Portföljförvaltare