Standard & Poors sänker kreditbetyget för Credit Suisse

Standard & Poors sänker kreditbetyget för den schweiziska banken Credit Suisse till A-/A-2, från A/A-1, med stabila utsikter.

Det uppdaterade betyget gäller för de båda entiteterna Credit Suisse AG och Credit Suisse International.

Bakgrunden till revideringen beror enligt S&P bland annat på risker kopplade till bankens utannonserade omstruktureringsplan och oklarheter kring föreslagna tillgångsavyttringar.

Det nya kreditbetyget innebär fortsatt klassifikationen ”investment grade”.

Frågor & svar avseende UBS förvärv av Credit Suisse

24 mars 2023

Med anledning av UBS:s förvärv av krisdrabbade Credit Suisse har vi sammanställt ett antal frågor och svar. Informationen är framtagen med fokus på strukturerade placeringar emitterade av Credit Suisse.

UBS köper Credit Suisse

20 mars 2023

Under söndagskvällen tillkännagav UBS att man köper Credit Suisse för CHF 0.76 per aktie i en affär motsvarande 34 miljarder kronor.