Strivo passerar en miljard i trackers
I oktober 2025 passerade våra kunders innehav av trackercertifikat 500 miljoner kronor. Nu, ett år senare, överstiger värdet en miljard kronor.
Strivo vill meddela om förändringar som påverkar köpmöjligheten för vissa trackercertifikat.
I ljuset av den pågående integrationsprocessen mellan UBS och Credit Suisse har beslutet fattats att Credit Suisse kommer att reducera sin nya affärsvolym från och med september 2023.
För Strivo innebär detta beslut att vi, tills vidare, inte kommer att ha möjlighet att erbjuda 101 Trackercertifikat E-Sport (XS2296424059) och 102 Trackercertifikat Vätgas (XS2296391530) för köp på andrahandsmarknaden.
Observera att Strivo även fortsatt kommer att tillhandahålla en andrahandsmarknad för de kunder som önskar sälja sina innehav i produkter emitterade av Credit Suisse.
Om ni har några ytterligare frågor eller behöver mer information, är ni mycket välkomna att kontakta oss.
I oktober 2025 passerade våra kunders innehav av trackercertifikat 500 miljoner kronor. Nu, ett år senare, överstiger värdet en miljard kronor.
Emission 2026:7 tecknas till och med den 13 november. Nedan finner du en uppdatering på hur de aktuella villkoren ser ut just nu.
Med ett nytt tillägg till grundprospektet kompletterar Morgan Stanley dokumentationen för samtliga av sina placeringar i Strivos aktuella emission och aktivt handlade placeringar.