Vi utbetalar 17,2 miljoner till våra depåkunder
För årets första kvartal erhöll Strivos depåkunder en återbäring av fondprovisioner på sammanlagt 17,2 miljoner kronor.
Indecap och PriorNilsson meddelade den 29 maj att man inleder ett strategiskt samarbete som innebär att Indecap förvärvar PriorNilsson.
Avsikten med samarbetet är att skapa en av Sveriges största fristående fondaktörer. Samarbetet möjliggör även en satsning framåt med större resurser både inom förvaltning och analys, distribution och marknad men även inom hållbarhetsarbete och aktivt ägarskap, uppger parterna.
Samtliga PriorNilssons fonder kommer finnas kvar under det egna varumärket och med oförändrad förvaltning. Strivo har ett flertal utestående strukturerade placeringar mot PriorNilssons fonder och dessa påverkas således inte av förvärvet.
Affären är villkorat av godkännande av berörda myndigheter vilket förväntas ta cirka 3 månader.
För årets första kvartal erhöll Strivos depåkunder en återbäring av fondprovisioner på sammanlagt 17,2 miljoner kronor.
Emission 2025:1 är nu upphandlad vilket innebär att slutgiltiga deltagandegrader och kuponger är fastställda.
Strivo uppdaterar sin prislista från och med 17 maj 2025. Den nya prislistan bifogas till detta meddelande.