Indecap förvärvar PriorNilsson Fonder

Indecap och PriorNilsson meddelade den 29 maj att man inleder ett strategiskt samarbete som innebär att Indecap förvärvar PriorNilsson.

Avsikten med samarbetet är att skapa en av Sveriges största fristående fondaktörer. Samarbetet möjliggör även en satsning framåt med större resurser både inom förvaltning och analys, distribution och marknad men även inom hållbarhetsarbete och aktivt ägarskap, uppger parterna.

Samtliga PriorNilssons fonder kommer finnas kvar under det egna varumärket och med oförändrad förvaltning. Strivo har ett flertal utestående strukturerade placeringar mot PriorNilssons fonder och dessa påverkas således inte av förvärvet. 

Affären är villkorat av godkännande av berörda myndigheter vilket förväntas ta cirka 3 månader.


Utbetalningar från Swedbank

17 april 2026

Swedbank har för närvarande problem med utbetalningar. Detta påverkar utbetalningar från Strivo som använder Swedbanks tjänster. Det finns i dagsläget ingen prognos från Swedbank när problemet är löst.