3-årsjubileum: Trackercertifikat Globala Högutdelare
I fondvärlden talas det ofta om att tre år krävs för att bygga ett trovärdigt ”track record”. Nu har även vårt trackercertifikat Globala Högutdelare nått denna milstolpe – och det med besked.
Med ett nytt tillägg till grundprospektet kompletterar Citigroup dokumentationen för samtliga sina placeringar i Strivos aktuella emission och aktivt handlade placeringar.
Enligt den nya Prospektförordningen 3 (PR3) måste finansiella mellanhänder (distributörer) informera sina investerare, som har köpt eller tecknat värdepapper via ett pågående offentligt erbjudande, om publiceringen av tillägget och investerarnas rätt att dra sig ur senast 15 mars 2024.
Tillägget syftar till att:
Observera att ni kan hitta hela Citigroups tillägg via länken nedan.
Kontakta Strivos kundtjänst för mer information.
I fondvärlden talas det ofta om att tre år krävs för att bygga ett trovärdigt ”track record”. Nu har även vårt trackercertifikat Globala Högutdelare nått denna milstolpe – och det med besked.
Emission 2025:7 tecknas till och med den 14 november. Nedan finner du en uppdatering på hur de aktuella villkoren ser ut just nu.
Med ett nytt tillägg till grundprospektet kompletterar Danske Bank dokumentationen för 3361 Aktieobligation Nordiska Bolag (SE0026578353) och 3372 Aktieobligation Europeisk Infrastruktur (SE0026598666).