Strivo lanserar Emission 2025:9

Emissionen består av 14 placeringar och tecknas till den 6 februari.

År 2025 går mot sitt slut. Trots globala osäkerheter ser vi en marknad som gradvis stabiliserats. Industrin utvecklas i ett lugnt tempo och företagens konjunktursignaler pekar på ett mer avvaktande läge. Prisökningarna har kommit ned mot centralbankernas mål och räntorna ligger stilla i stora delar av världen. Även marknadsoron har dämpats, både volatiliteten och företagens lånekostnader är lägre än tidigare. Tillsammans skapar det en mer balanserad miljö än vad vi sett på länge.

I detta läge lanserar vi nu årets sista emission, Emission 2025:9. Den består av 14 placeringar med olika inriktningar och risknivåer. Sex av placeringarna har 100 % kapitalskydd, varav en inkluderar optimalstartsfunktionen. Det innebär att startkursen fastställs som den lägsta av dagliga observationer under de första sex månaderna av löptiden.

Emissionen innehåller även fem bevis, varav två är autobevis. Dessa fungerar som en autocall under det första året, vilket innebär att placeringen kan ge kupongutbetalning efter år ett om den sämst utvecklade underliggande tillgången står oförändrad eller högre. Om den istället har fallit fortsätter placeringen att löpa som ett traditionellt indexbevis.

Därutöver är fyra av placeringarna exponerade mot en kreditfondskorg, en marknadswarrant är exponerad mot en Absolut Return-fond och en råvaruobligation följer silverpriset. Utbudet kompletteras av en aktieindexobligation med Smart Allokering, där avkastningen på slutdagen baseras på de två fonder som utvecklats bäst i korgen. Hela utbudet hittar du under Aktuell emission.

Kombinationen av exponeringar och strukturer gör att emissionen erbjuder attraktiva möjligheter för både försiktiga och mer offensiva investerare.

Informationen skall inte uppfattas som ett erbjudande, uppmaning eller rekommendation att göra en investering. Skäliga ansträngningar har gjorts för att garantera riktigheten av informationen, men det kan aldrig uteslutas att den baserats på oreviderade eller icke verifierade siffror och källor. Investeringar i finansiella instrument är förknippat med risk. Investeringen kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det investerade kapitalet. Historisk avkastning är inte någon garanti för framtida avkastning.


Aktuella villkor emission 2025:8

05 december 2025

Emission 2025:8 tecknas till och med den 17 december. Nedan finner du en uppdatering på hur de aktuella villkoren ser ut just nu.

Ombalansering i trackers

28 november 2025

På måndag 1 december pausas handeln på andrahandsmarknaden i flera av våra trackers på grund av ombalansering.