3-årsjubileum: Trackercertifikat Globala Högutdelare
I fondvärlden talas det ofta om att tre år krävs för att bygga ett trovärdigt ”track record”. Nu har även vårt trackercertifikat Globala Högutdelare nått denna milstolpe – och det med besked.
Årets första emission är här innehållandes flera spännande nyheter.
Den amerikanska centralbanken trappar upp kampen mot inflationen. Fed-chefen Jerome Powell försäkrade i januari att man står redo att utnyttja alla till buds stående medel. Marknadsräntorna stiger och aktiemarknaden har haft en rekorddålig start på året.
Känsligheten för förändringar i räntan skiljer sig emellertid mellan olika sektorer. Högutdelande värdebolag med stabila kassaflöden brukar anses vara mindre räntekänsliga. Därtill lyfts ibland banker fram som bolag vars värderingar kan påverkas positivt av stigande räntor. Detta beror på högre marginaler, i form av större skillnad mellan in- och utlåningsränta.
I Emission 2022:1 lanseras det nya caset Åtstramning, med ovan nämnda exponering. Därutöver består emissionen av casen: Halvledare, Alternativ exponering samt vårt grundutbud. Totalt lanseras 16 placeringar.
Sista teckningsdag är den 11 mars 2022.
I fondvärlden talas det ofta om att tre år krävs för att bygga ett trovärdigt ”track record”. Nu har även vårt trackercertifikat Globala Högutdelare nått denna milstolpe – och det med besked.
Emission 2025:7 tecknas till och med den 14 november. Nedan finner du en uppdatering på hur de aktuella villkoren ser ut just nu.
Med ett nytt tillägg till grundprospektet kompletterar Danske Bank dokumentationen för 3361 Aktieobligation Nordiska Bolag (SE0026578353) och 3372 Aktieobligation Europeisk Infrastruktur (SE0026598666).