Vi utbetalar 19,4 miljoner till våra depåkunder
För årets tredje kvartal erhöll Strivos depåkunder en återbäring av fondprovisioner på sammanlagt 19,4 miljoner kronor.
Den 4 december bestämde ISDAs CDS Determination Committee auktionsdatum för avveckling av kreditderivat mot Intrum AB. Auktionen kommer att hållas den 16 januari 2025.
Den 19 november fastställde ISDAs kommitté för kreditderivat att en kredithändelse inträffat i Intrum AB. Sedan dess har kommittén sammanträtt flera gånger för att diskutera processen för avveckling av kreditderivat mot Intrum, som en del av att fastställa ett återvinningsvärde. Återvinningsvärdet bestäms genom en auktionsprocess av Intrums utestående obligationer. Auktionen är planerad att hållas den 16 januari 2025.
Kan jag sälja mitt räntebevis på andrahandsmarknaden?
Strivo ställer dagligen kurser på andrahandsmarknaden för försäljning av räntebevis mot Intrum. Vid särskilda omständigheter kan handeln tillfälligt upphöra. För närvarande fortsätter handeln i Strivos räntebevis mot Intrum men vi rekommenderar att du följer utvecklingen noga eftersom läget snabbt kan förändras. Du kan hitta marknadspriset för din placering här.
Strivo bevakar händelseutvecklingen i Intrum och informerar löpande om eventuella konsekvenser för investerare i Strivos räntebevis mot Intrum.
För årets tredje kvartal erhöll Strivos depåkunder en återbäring av fondprovisioner på sammanlagt 19,4 miljoner kronor.
Strivo ökar takten i lanseringen av nya trackers 2026 för att möta växande efterfrågan på snabba, tematiska och lättillgängliga exponeringar.
Emissionen består av 14 placeringar och tecknas till den 6 februari.