Avsnitt 25 - Peter Malmqvist
I avsnitt 25 av Benchmark Live träffar vi en riktig finansnestor som analyserat marknaderna i nära 40 år, nämligen Peter Malmqvist, som tar oss igenom vad som hänt med börsen i år, intressanta iakttagelser gällande branscher och om det finns några likheter mellan denna nedgång och tidigare nedgångar. Vi avslutar såklart med kanske det allra viktigaste, när börshumöret förväntas vända.
Avsnitt 42 - Pareto Asset Management
Under många år så har amerikanska stora teknikbolag gått som tåget, medans mindre bolag i andra delar av världen inte riktigt haft den spänst som vi är vana vid. Men det känns som att det kanske blåser lite andra vindar idag? För att få en inblick i småbolagsvärlden framför allt i Sverige besöker vi idag Pareto Asset Management och närmare bestämt Oscar Karlsson, som förvaltar Paretos småbolagsprodukter.
Avsnitt 41 - Ulf Öster
Benchmark Live besöker denna gång Ulf Öster på Sensor Fonder, där vi diskuterat den nya geopolitiska vardagen, USAs roll i världen, Trumps förehavanden samt vad allt detta har för betydelse för börsens utveckling.
Avsnitt 40 - Tommy Myllymäki
Detta avsnitt gästar vi den tvåstjärniga michelinkrogen Aira och Tommy Myllymäki. Vi diskuterar hur ekonomin ser ut bakom en restaurang av denna dignitet, vad som krävs för att nå till denna nivå samt om Tommy har några investeringstips inom vinets värld!