Avsnitt 24 - Coeli Global Select
Avsnitt 24 av Benchmark Live välkomnar återigen Andreas Brock och Henrik Milton från Coeli Global Select där vi går igenom de globala aktiemarknaderna och var man hittar exceptionell kvalitet på bolag. Vi får veta vad de tror om marknadsutvecklingen framöver, och även lära oss en hel del om deras innehav som innefattar ett brett spektrum av intressanta bolag, från högteknologiska hörapparater till sten.
Avsnitt 42 - Pareto Asset Management
Under många år så har amerikanska stora teknikbolag gått som tåget, medans mindre bolag i andra delar av världen inte riktigt haft den spänst som vi är vana vid. Men det känns som att det kanske blåser lite andra vindar idag? För att få en inblick i småbolagsvärlden framför allt i Sverige besöker vi idag Pareto Asset Management och närmare bestämt Oscar Karlsson, som förvaltar Paretos småbolagsprodukter.
Avsnitt 41 - Ulf Öster
Benchmark Live besöker denna gång Ulf Öster på Sensor Fonder, där vi diskuterat den nya geopolitiska vardagen, USAs roll i världen, Trumps förehavanden samt vad allt detta har för betydelse för börsens utveckling.
Avsnitt 40 - Tommy Myllymäki
Detta avsnitt gästar vi den tvåstjärniga michelinkrogen Aira och Tommy Myllymäki. Vi diskuterar hur ekonomin ser ut bakom en restaurang av denna dignitet, vad som krävs för att nå till denna nivå samt om Tommy har några investeringstips inom vinets värld!