Avsnitt 11 – Coeli Global Selektiv
Benchmark Live avsnitt 11 har äran att gästas av förvaltarna på Coeli Global Selektiv. En globalfond vars mål är att äga de finaste bolagen i världen – oavsett geografisk hemvist, bransch eller storlek. Vi går igenom fondens mandat och diskuterar tillvägagångssättet för att hitta dessa fina bolag. Vi får också reda på vilka förvaltarnas favoritbolag är just nu samt diskuterar dagens börsklimat.
Avsnitt 47 - Nasdaq
Vad är egentligen börsens roll och varför ses Sverige som en av Europas starkaste kapitalmarknader?
I detta avsnitt av Benchmark Live möter vi Adam Kostyál, europeisk noteringschef på Nasdaq, i ett samtal om varför vissa bolag väljer att noteras i USA, vad som gör den svenska marknaden unik och hur börsen fungerar som en långsiktig finansieringsplattform snarare än en plats för kortsiktig handel.
Ett avsnitt om ägarskap, kapital och varför det viktigaste kanske inte är att tajma marknaden, utan att vara en del av den.
Avsnitt 46 - Cliens Small & Micro Cap
I detta avsnitt får vi följa med in till ett av de mer namnkunniga förvaltninghusen när det gäller mindre bolag, nämligen Cliens Kapitalförvaltning. Där träffar vi Johanna Ahlqvist som förvaltar fonden Cliens Small & Micro Cap. Vi pratar om småbolag generellt och deras förvaltning specifikt. Vad är ett småbolag? Vad letar de efter i ett småbolag? Och vad ska få småbolag att äntligen börja prestera som under de gamla glansdagarna?
Avsnitt 45 - Tellus Midas
Benchmark Live har denna vecka besök av Anders Bruzelius, förvaltare av Tellus Midas, en av de mest framgångsrika globala allokeringsfonderna på senare år. Vi får lära oss om vilka teman som bidragit till framgången historiskt, vad de letar efter när de skall investera och vilka teman som de tror kommer fungera framöver.