Avsnitt 11 – Coeli Global Selektiv
Benchmark Live avsnitt 11 har äran att gästas av förvaltarna på Coeli Global Selektiv. En globalfond vars mål är att äga de finaste bolagen i världen – oavsett geografisk hemvist, bransch eller storlek. Vi går igenom fondens mandat och diskuterar tillvägagångssättet för att hitta dessa fina bolag. Vi får också reda på vilka förvaltarnas favoritbolag är just nu samt diskuterar dagens börsklimat.
Avsnitt 41 - Ulf Öster
Benchmark Live besöker denna gång Ulf Öster på Sensor Fonder, där vi diskuterat den nya geopolitiska vardagen, USAs roll i världen, Trumps förehavanden samt vad allt detta har för betydelse för börsens utveckling.
Avsnitt 40 - Tommy Myllymäki
Detta avsnitt gästar vi den tvåstjärniga michelinkrogen Aira och Tommy Myllymäki. Vi diskuterar hur ekonomin ser ut bakom en restaurang av denna dignitet, vad som krävs för att nå till denna nivå samt om Tommy har några investeringstips inom vinets värld!
Avsnitt 39 - Fredrik Wiberg
Vi gästas i detta Benchmark Live-avsnitt av Fredrik Wiberg, VD på Svensk Värdepappersservice (även kallat SVP). Vi går igenom SVPs möjligheter och erbjudande för fria företagare som ägnar sig åt finansiell rådgivning och fördelarna med ett brett produktutbud och att kunna använda sig av alla verktyg i verktygslådan.