Avsnitt 15 - Stena Renewable

Avsnitt 15 av Benchmark Live gästas av Peter Zachrisson som är VD på Stena Renewable, ett bolag som sysslar med lösningen på framtidens energibehov. Vi pratar om vindkraftens fördelar och nackdelar, själva processen från ax till limpa för att sätta upp ett nytt kraftverk, ekonomin i vindkraft, hur mycket av vindkraftsutbyggnaden som egentligen subventioneras av staten samt varför man läser i media att ”elen tar slut”. Dessutom undersöker vi förutsättningarna för att nå målet om 100% klimatneutral energi 2040. Ett oerhört intressant avsnitt!

Avsnitt 46 - Cliens Small & Micro Cap

I detta avsnitt får vi följa med in till ett av de mer namnkunniga förvaltninghusen när det gäller mindre bolag, nämligen Cliens Kapitalförvaltning. Där träffar vi Johanna Ahlqvist som förvaltar fonden Cliens Small & Micro Cap. Vi pratar om småbolag generellt och deras förvaltning specifikt. Vad är ett småbolag? Vad letar de efter i ett småbolag? Och vad ska få småbolag att äntligen börja prestera som under de gamla glansdagarna?

Spotify  |  Apple

Avsnitt 45 - Tellus Midas

Benchmark Live har denna vecka besök av Anders Bruzelius, förvaltare av Tellus Midas, en av de mest framgångsrika globala allokeringsfonderna på senare år. Vi får lära oss om vilka teman som bidragit till framgången historiskt, vad de letar efter när de skall investera och vilka teman som de tror kommer fungera framöver.

Spotify  |  Apple

Avsnitt 44 - Bul Ekici

Denna gång gästas Benchmark Live av Bul Ekici, som spenderat 19 år på Riksbanken som analytiker. Vi pratar om inflation, räntor, fastighetsmarknaden, bolån, finanspolitik, penningpolitik, riskvilja bland hushåll samt mycket mer.

Spotify  |  Apple