Avsnitt 15 - Stena Renewable

Avsnitt 15 av Benchmark Live gästas av Peter Zachrisson som är VD på Stena Renewable, ett bolag som sysslar med lösningen på framtidens energibehov. Vi pratar om vindkraftens fördelar och nackdelar, själva processen från ax till limpa för att sätta upp ett nytt kraftverk, ekonomin i vindkraft, hur mycket av vindkraftsutbyggnaden som egentligen subventioneras av staten samt varför man läser i media att ”elen tar slut”. Dessutom undersöker vi förutsättningarna för att nå målet om 100% klimatneutral energi 2040. Ett oerhört intressant avsnitt!

Avsnitt 41 - Ulf Öster

Benchmark Live besöker denna gång Ulf Öster på Sensor Fonder, där vi diskuterat den nya geopolitiska vardagen, USAs roll i världen, Trumps förehavanden samt vad allt detta har för betydelse för börsens utveckling.

Avsnitt 40 - Tommy Myllymäki

Detta avsnitt gästar vi den tvåstjärniga michelinkrogen Aira och Tommy Myllymäki. Vi diskuterar hur ekonomin ser ut bakom en restaurang av denna dignitet, vad som krävs för att nå till denna nivå samt om Tommy har några investeringstips inom vinets värld!

Avsnitt 39 - Fredrik Wiberg

Vi gästas i detta Benchmark Live-avsnitt av Fredrik Wiberg, VD på Svensk Värdepappersservice (även kallat SVP). Vi går igenom SVPs möjligheter och erbjudande för fria företagare som ägnar sig åt finansiell rådgivning och fördelarna med ett brett produktutbud och att kunna använda sig av alla verktyg i verktygslådan.